Ventura Quartz
Description
The original Ventura, launched in 1957, made watchmaking history as the world's first electrical, battery powered watch. With its daring and distinctive design, it quickly became an icon and a collector's item. Ventura's latest incarnation is a faithful tribute to the original and mirrors the pioneering shield shaped celebration of Mid-Century Modern design.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 17.00mm |
| Crystal: | Mineral |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Black |
| Functions: | Quartz |
| Movement: | Quartz |
| Bracelet Materials: | Leather |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Ventura Quartz
Ventura Quartz
Description
The original Ventura, launched in 1957, made watchmaking history as the world's first electrical, battery powered watch. With its daring and distinctive design, it quickly became an icon and a collector's item. Ventura's latest incarnation is a faithful tribute to the original and mirrors the pioneering shield shaped celebration of Mid-Century Modern design.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 17.00mm |
| Crystal: | Mineral |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Black |
| Functions: | Quartz |
| Movement: | Quartz |
| Bracelet Materials: | Leather |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The original Ventura, launched in 1957, made watchmaking history as the world's first electrical, battery powered watch. With its daring and distinctive design, it quickly became an icon and a collector's item. Ventura's latest incarnation is a faithful tribute to the original and mirrors the pioneering shield shaped celebration of Mid-Century Modern design.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 17.00mm |
| Crystal: | Mineral |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Black |
| Functions: | Quartz |
| Movement: | Quartz |
| Bracelet Materials: | Leather |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2-year warranty |














