Khaki Field Auto
Description
Rugged and edgy, the Khaki Field Auto watches are perfect for the outdoors. Each piece in the line has a bold dial with brightly colored indexes and wearers have a choice of leather strap or stainless steel bracelets – ideal for the adventurous, active wearer.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | Yes |
| Lug Width (mm): | 22.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 10/(100) |
| Dial Color: | Black |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Khaki Field Auto
Khaki Field Auto
Description
Rugged and edgy, the Khaki Field Auto watches are perfect for the outdoors. Each piece in the line has a bold dial with brightly colored indexes and wearers have a choice of leather strap or stainless steel bracelets – ideal for the adventurous, active wearer.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | Yes |
| Lug Width (mm): | 22.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 10/(100) |
| Dial Color: | Black |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Rugged and edgy, the Khaki Field Auto watches are perfect for the outdoors. Each piece in the line has a bold dial with brightly colored indexes and wearers have a choice of leather strap or stainless steel bracelets – ideal for the adventurous, active wearer.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | Yes |
| Lug Width (mm): | 22.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 10/(100) |
| Dial Color: | Black |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2-year warranty |















