American Classic Intra-Matic Auto
Description
With a striking two-tone dial, the Intra-Matic Automatic has a vintage-infused style that will transition from the office to a weekend getaway without missing a beat. Powered by our exclusive H-10 movement featuring the anti-magnetic alloy Nivachron, this standout 40mm timepiece is precise, reliable and full of character.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Beige |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Calf leather |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

American Classic Intra-Matic Auto
American Classic Intra-Matic Auto
Description
With a striking two-tone dial, the Intra-Matic Automatic has a vintage-infused style that will transition from the office to a weekend getaway without missing a beat. Powered by our exclusive H-10 movement featuring the anti-magnetic alloy Nivachron, this standout 40mm timepiece is precise, reliable and full of character.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Beige |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Calf leather |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
With a striking two-tone dial, the Intra-Matic Automatic has a vintage-infused style that will transition from the office to a weekend getaway without missing a beat. Powered by our exclusive H-10 movement featuring the anti-magnetic alloy Nivachron, this standout 40mm timepiece is precise, reliable and full of character.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Beige |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Calf leather |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |















