Pan Europ Day Date Auto
Description
Don’t let the Pan Europ name fool you – this timepiece embodies pure Hamilton Watch American spirit and is ready to join you as the perfect passenger on a classic American road trip. You’ll always be stylishly on time and the automatic movement will keep you moving forward. If you need a break, the power reserve is there to back you up and the day date display ensures you’ll never lose track of time. With a choice of NATO or leather strap, it's calm, classic and very versatile.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | Yes |
| Lug Width (mm): | 22.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Blue |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Leather |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Pan Europ Day Date Auto
Pan Europ Day Date Auto
Description
Don’t let the Pan Europ name fool you – this timepiece embodies pure Hamilton Watch American spirit and is ready to join you as the perfect passenger on a classic American road trip. You’ll always be stylishly on time and the automatic movement will keep you moving forward. If you need a break, the power reserve is there to back you up and the day date display ensures you’ll never lose track of time. With a choice of NATO or leather strap, it's calm, classic and very versatile.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | Yes |
| Lug Width (mm): | 22.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Blue |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Leather |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Don’t let the Pan Europ name fool you – this timepiece embodies pure Hamilton Watch American spirit and is ready to join you as the perfect passenger on a classic American road trip. You’ll always be stylishly on time and the automatic movement will keep you moving forward. If you need a break, the power reserve is there to back you up and the day date display ensures you’ll never lose track of time. With a choice of NATO or leather strap, it's calm, classic and very versatile.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | Yes |
| Lug Width (mm): | 22.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Blue |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Leather |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2-year warranty |














