Khaki Titanium Auto
Description
Rugged and edgy, the Khaki Titanium watches are perfect for the outdoors. Each piece in the line has a bold dial with easy-to-read indexes and wearers have a choice of a tough canvas strap or titanium bracelet – ideal for the adventurous, active wearer.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | Titanium |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 10/(100) |
| Dial Color: | Black |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Rubber |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Khaki Titanium Auto
Khaki Titanium Auto
Description
Rugged and edgy, the Khaki Titanium watches are perfect for the outdoors. Each piece in the line has a bold dial with easy-to-read indexes and wearers have a choice of a tough canvas strap or titanium bracelet – ideal for the adventurous, active wearer.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | Titanium |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 10/(100) |
| Dial Color: | Black |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Rubber |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Rugged and edgy, the Khaki Titanium watches are perfect for the outdoors. Each piece in the line has a bold dial with easy-to-read indexes and wearers have a choice of a tough canvas strap or titanium bracelet – ideal for the adventurous, active wearer.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | Titanium |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 10/(100) |
| Dial Color: | Black |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Rubber |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |














