Jazzmaster Viewmatic Auto
Description
The name Viewmatic comes from the see-through case back that offers an in-depth look at the automatic movement in operation. But, the front of the Hamilton Jazzmaster Viewmatic is just as captivating as the back.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | Yes |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Silver |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Calf leather |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Jazzmaster Viewmatic Auto
Jazzmaster Viewmatic Auto
Description
The name Viewmatic comes from the see-through case back that offers an in-depth look at the automatic movement in operation. But, the front of the Hamilton Jazzmaster Viewmatic is just as captivating as the back.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | Yes |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Silver |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Calf leather |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The name Viewmatic comes from the see-through case back that offers an in-depth look at the automatic movement in operation. But, the front of the Hamilton Jazzmaster Viewmatic is just as captivating as the back.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | Yes |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Silver |
| Functions: | Auto |
| Movement: | Auto |
| Bracelet Materials: | Calf leather |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |














