Khaki Field Mechanical
Description
The black and gray color scheme of this Khaki Field Mechanical is a subtle approach to military styling. It is powered by the exclusive H-50 handwinding movement which is housed in a 38 mm case. Triangular indexes with old radium color Super-LumiNova® and a durable NATO strap complete the package.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 38.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Black |
| Functions: | Mechanical |
| Movement: | Mechanical |
| Bracelet Materials: | Nato |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Khaki Field Mechanical
Khaki Field Mechanical
Description
The black and gray color scheme of this Khaki Field Mechanical is a subtle approach to military styling. It is powered by the exclusive H-50 handwinding movement which is housed in a 38 mm case. Triangular indexes with old radium color Super-LumiNova® and a durable NATO strap complete the package.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 38.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Black |
| Functions: | Mechanical |
| Movement: | Mechanical |
| Bracelet Materials: | Nato |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The black and gray color scheme of this Khaki Field Mechanical is a subtle approach to military styling. It is powered by the exclusive H-50 handwinding movement which is housed in a 38 mm case. Triangular indexes with old radium color Super-LumiNova® and a durable NATO strap complete the package.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 38.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 5/(50) |
| Dial Color: | Black |
| Functions: | Mechanical |
| Movement: | Mechanical |
| Bracelet Materials: | Nato |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |















