Multifort Patrimony Chronograph
Description
| This exceptional piece is a tribute to the brand's oldest and most iconic chronograph: the Multichrono from 1937. It has a domed dial placed under a «glassbox» sapphire crystal and is equipped with a tachymeter scale. At the heart of the chronograph, the Caliber 60 offers a power reserve of up to 60 hours. |
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with rose gold PVD |
| Case Options: |
See-through case back |
| Lug Width (mm): | 21.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Blue |
| Hour Markers: | Arabic numerals |
| Functions: | Date, chronograph |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Brown leather strap |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2 year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Multifort Patrimony Chronograph
Multifort Patrimony Chronograph
Description
| This exceptional piece is a tribute to the brand's oldest and most iconic chronograph: the Multichrono from 1937. It has a domed dial placed under a «glassbox» sapphire crystal and is equipped with a tachymeter scale. At the heart of the chronograph, the Caliber 60 offers a power reserve of up to 60 hours. |
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with rose gold PVD |
| Case Options: |
See-through case back |
| Lug Width (mm): | 21.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Blue |
| Hour Markers: | Arabic numerals |
| Functions: | Date, chronograph |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Brown leather strap |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2 year warranty |
$2,241.31
Multifort Patrimony Chronograph—
$2,241.31
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
| This exceptional piece is a tribute to the brand's oldest and most iconic chronograph: the Multichrono from 1937. It has a domed dial placed under a «glassbox» sapphire crystal and is equipped with a tachymeter scale. At the heart of the chronograph, the Caliber 60 offers a power reserve of up to 60 hours. |
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with rose gold PVD |
| Case Options: |
See-through case back |
| Lug Width (mm): | 21.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Blue |
| Hour Markers: | Arabic numerals |
| Functions: | Date, chronograph |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Brown leather strap |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2 year warranty |










