Commander Gradient
With the Commander Gradient, watchmaking mechanics become visible thanks to a transparent acrylic dial – a first in this iconic collection. As such, the components of the Caliber 80 can be admired on the dial side as well as on the rear, thanks to a transparent case back. Adorned with an original gradated smoky effect, the dial becomes increasingly opaque around the edges while the date at 3 o’clock stands out perfectly against the aperture’s white background.
About the Watch
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with black PVD |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 21.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Transparent black |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Black fabric strap |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2 year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Commander Gradient
Commander Gradient
With the Commander Gradient, watchmaking mechanics become visible thanks to a transparent acrylic dial – a first in this iconic collection. As such, the components of the Caliber 80 can be admired on the dial side as well as on the rear, thanks to a transparent case back. Adorned with an original gradated smoky effect, the dial becomes increasingly opaque around the edges while the date at 3 o’clock stands out perfectly against the aperture’s white background.
About the Watch
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with black PVD |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 21.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Transparent black |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Black fabric strap |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2 year warranty |
Original: $1,070.37
-70%$1,070.37
$321.11Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With the Commander Gradient, watchmaking mechanics become visible thanks to a transparent acrylic dial – a first in this iconic collection. As such, the components of the Caliber 80 can be admired on the dial side as well as on the rear, thanks to a transparent case back. Adorned with an original gradated smoky effect, the dial becomes increasingly opaque around the edges while the date at 3 o’clock stands out perfectly against the aperture’s white background.
About the Watch
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with black PVD |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 21.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Transparent black |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Black fabric strap |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2 year warranty |










