Commander Big Date
Description
| The Commander Big Date watch celebrates the 100th anniversary of the brand. Its large date aperture at 6 o'clock offers unrivalled date legibility. The sunray satin-finished dial is extremely pure and protected by an elegant round case in satin-finished stainless steel and enhanced by a polished bezel. This anthology piece is fitted with the Caliber 80, an exclusive automatic watch movement that offers up to 80 hours of power reserve. |
Specification
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with rose gold PVD |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 22.00 mm |
| Crystal: | Sapphire Crystal |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Blue |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Big date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Brown leather strap |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2 year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Commander Big Date
Commander Big Date
Description
| The Commander Big Date watch celebrates the 100th anniversary of the brand. Its large date aperture at 6 o'clock offers unrivalled date legibility. The sunray satin-finished dial is extremely pure and protected by an elegant round case in satin-finished stainless steel and enhanced by a polished bezel. This anthology piece is fitted with the Caliber 80, an exclusive automatic watch movement that offers up to 80 hours of power reserve. |
Specification
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with rose gold PVD |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 22.00 mm |
| Crystal: | Sapphire Crystal |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Blue |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Big date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Brown leather strap |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2 year warranty |
$922.02
Commander Big Date—
$922.02
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
| The Commander Big Date watch celebrates the 100th anniversary of the brand. Its large date aperture at 6 o'clock offers unrivalled date legibility. The sunray satin-finished dial is extremely pure and protected by an elegant round case in satin-finished stainless steel and enhanced by a polished bezel. This anthology piece is fitted with the Caliber 80, an exclusive automatic watch movement that offers up to 80 hours of power reserve. |
Specification
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with rose gold PVD |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 22.00 mm |
| Crystal: | Sapphire Crystal |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Blue |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Big date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Brown leather strap |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2 year warranty |










