Multifort Chronometer
Description
The Multifort Chronometer watch is equipped with a Caliber 80 exclusive automatic movement that is enhanced with silicon technology. Remarkably accurate and resistant, it features the Geneva Stripes that are specific to the collection. The watch is completed by a graduated bezel and a more refined look thanks to its satin-finished indexes and hands. Its special case back has an integrated and engraved flange.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with black PVD |
| Case Options: | See-through screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 22.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal with anti-reflection treatment |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Screw-down crown |
| Water Resistance: | 10 Bar (100m/330ft) |
| Dial Color: | Black |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Day, date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Black fabric strap |
| Buckle: | Standard buckle |
| Warranty: | 3 year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Multifort Chronometer
Multifort Chronometer
Description
The Multifort Chronometer watch is equipped with a Caliber 80 exclusive automatic movement that is enhanced with silicon technology. Remarkably accurate and resistant, it features the Geneva Stripes that are specific to the collection. The watch is completed by a graduated bezel and a more refined look thanks to its satin-finished indexes and hands. Its special case back has an integrated and engraved flange.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with black PVD |
| Case Options: | See-through screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 22.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal with anti-reflection treatment |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Screw-down crown |
| Water Resistance: | 10 Bar (100m/330ft) |
| Dial Color: | Black |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Day, date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Black fabric strap |
| Buckle: | Standard buckle |
| Warranty: | 3 year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The Multifort Chronometer watch is equipped with a Caliber 80 exclusive automatic movement that is enhanced with silicon technology. Remarkably accurate and resistant, it features the Geneva Stripes that are specific to the collection. The watch is completed by a graduated bezel and a more refined look thanks to its satin-finished indexes and hands. Its special case back has an integrated and engraved flange.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 42.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with black PVD |
| Case Options: | See-through screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 22.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal with anti-reflection treatment |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Screw-down crown |
| Water Resistance: | 10 Bar (100m/330ft) |
| Dial Color: | Black |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Day, date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Black fabric strap |
| Buckle: | Standard buckle |
| Warranty: | 3 year warranty |










