Commander Gradient
Description
|
Specification
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with rose gold PVD |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 21.00 mm |
| Crystal: | Sapphire Crystal |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Transparent black |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Black leather strap |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2 year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Commander Gradient
Commander Gradient
Description
|
Specification
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with rose gold PVD |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 21.00 mm |
| Crystal: | Sapphire Crystal |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Transparent black |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Black leather strap |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2 year warranty |
$909.81
Commander Gradient—
$909.81
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
|
Specification
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel with rose gold PVD |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 21.00 mm |
| Crystal: | Sapphire Crystal |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Transparent black |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Black leather strap |
| Buckle: | Folding clasp |
| Warranty: | 2 year warranty |










