Multifort Patrimony
Description
Beneath the retro exterior of the Multifort Patrimony resides a latest-generation automatic movement: the Caliber 80, which provides this timepiece with up to 80 hours of power reserve. The pulsimeter scale on the edge of the dial, the box sapphire crystal protecting it and the shape of the hour and minute hands are all subtle nods to the past.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 19.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Blue |
| Hour Markers: | Applied indexes / arabic numerals |
| Functions: | Date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Patina leather strap |
| Buckle: | Standard buckle |
| Warranty: | 2 year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Multifort Patrimony
Multifort Patrimony
Description
Beneath the retro exterior of the Multifort Patrimony resides a latest-generation automatic movement: the Caliber 80, which provides this timepiece with up to 80 hours of power reserve. The pulsimeter scale on the edge of the dial, the box sapphire crystal protecting it and the shape of the hour and minute hands are all subtle nods to the past.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 19.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Blue |
| Hour Markers: | Applied indexes / arabic numerals |
| Functions: | Date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Patina leather strap |
| Buckle: | Standard buckle |
| Warranty: | 2 year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Beneath the retro exterior of the Multifort Patrimony resides a latest-generation automatic movement: the Caliber 80, which provides this timepiece with up to 80 hours of power reserve. The pulsimeter scale on the edge of the dial, the box sapphire crystal protecting it and the shape of the hour and minute hands are all subtle nods to the past.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 19.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Blue |
| Hour Markers: | Applied indexes / arabic numerals |
| Functions: | Date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Patina leather strap |
| Buckle: | Standard buckle |
| Warranty: | 2 year warranty |










