Baroncelli Midnight Blue Gent
Description
Mido pays tribute to the most timeless expression of its watchmaking heritage with the Baroncelli Midnight Blue automatic watch. The depth of the blue adorning its dial evokes both elegance and mystery. Equipped with a calibre 80, this timepiece features a power reserve of up to 80 hours.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 38.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 20.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal with anti-reflection treatment |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Blue |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | 316L Stainless Steel |
| Buckle: | Butterfly clasp with push buttons |
| Warranty: | 2 year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Baroncelli Midnight Blue Gent
Baroncelli Midnight Blue Gent
Description
Mido pays tribute to the most timeless expression of its watchmaking heritage with the Baroncelli Midnight Blue automatic watch. The depth of the blue adorning its dial evokes both elegance and mystery. Equipped with a calibre 80, this timepiece features a power reserve of up to 80 hours.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 38.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 20.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal with anti-reflection treatment |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Blue |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | 316L Stainless Steel |
| Buckle: | Butterfly clasp with push buttons |
| Warranty: | 2 year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Mido pays tribute to the most timeless expression of its watchmaking heritage with the Baroncelli Midnight Blue automatic watch. The depth of the blue adorning its dial evokes both elegance and mystery. Equipped with a calibre 80, this timepiece features a power reserve of up to 80 hours.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 38.00 mm |
| Case Material: | 316L Stainless steel |
| Case Options: | See-through case back |
| Lug Width (mm): | 20.00 mm |
| Crystal: | Sapphire crystal with anti-reflection treatment |
| Bezel: | Round |
| Crown: | Winding crown |
| Water Resistance: | 5 Bar (50m/165ft) |
| Dial Color: | Blue |
| Hour Markers: | Applied indexes |
| Functions: | Date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | 316L Stainless Steel |
| Buckle: | Butterfly clasp with push buttons |
| Warranty: | 2 year warranty |










