Spirit
Description
|
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Unisex |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Options: |
Screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on both sides |
| Crown: | Screw-in crown |
| Water Resistance: | 10 Bar |
| Dial Color: | Green |
| Hour Markers: | Applied Arabic numerals |
| Functions: | Hours, minutes, seconds, date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless Steel |
| Buckle: | Triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 5 Year international warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Spirit
Spirit
Description
|
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Unisex |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Options: |
Screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on both sides |
| Crown: | Screw-in crown |
| Water Resistance: | 10 Bar |
| Dial Color: | Green |
| Hour Markers: | Applied Arabic numerals |
| Functions: | Hours, minutes, seconds, date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless Steel |
| Buckle: | Triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 5 Year international warranty |
$2,406.53
Spirit—
$2,406.53
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
|
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Unisex |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Options: |
Screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on both sides |
| Crown: | Screw-in crown |
| Water Resistance: | 10 Bar |
| Dial Color: | Green |
| Hour Markers: | Applied Arabic numerals |
| Functions: | Hours, minutes, seconds, date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless Steel |
| Buckle: | Triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 5 Year international warranty |















