La Grande Classique de Longines
Description
Discover the Longines La Grande Classique de Longines L4.209.4.87.6 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Female |
| Case Size (mm): | 24.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Lug Width (mm): | 13.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Crown: | Screw-in crown |
| Water Resistance: | 3 Bar |
| Dial Color: | White Mother-of-Pearl |
| Hour Markers: | Diamond indexes |
| Functions: | Hours and minutes |
| Movement: | Quartz |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | With triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

La Grande Classique de Longines
La Grande Classique de Longines
Description
Discover the Longines La Grande Classique de Longines L4.209.4.87.6 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Female |
| Case Size (mm): | 24.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Lug Width (mm): | 13.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Crown: | Screw-in crown |
| Water Resistance: | 3 Bar |
| Dial Color: | White Mother-of-Pearl |
| Hour Markers: | Diamond indexes |
| Functions: | Hours and minutes |
| Movement: | Quartz |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | With triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |
$1,580.41
La Grande Classique de Longines—
$1,580.41
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Discover the Longines La Grande Classique de Longines L4.209.4.87.6 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Female |
| Case Size (mm): | 24.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Lug Width (mm): | 13.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Crown: | Screw-in crown |
| Water Resistance: | 3 Bar |
| Dial Color: | White Mother-of-Pearl |
| Hour Markers: | Diamond indexes |
| Functions: | Hours and minutes |
| Movement: | Quartz |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | With triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |














