HydroConquest
Description
Discover the Longines HydroConquest L3.742.3.96.7 watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 41.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel and yellow PVD coating |
| Case Options: | Screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on the underside |
| Crown: | Screw-down case back, Screw-in crown, Rotating undirectional bezel |
| Water Resistance: | 30 Bar |
| Dial Color: | Sunray blue |
| Hour Markers: | Applied Arabic numerals and indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds & date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless steel and yellow PVD coating |
| Buckle: | With double safety folding clasp and integrated diving extension |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


HydroConquest
HydroConquest
Description
Discover the Longines HydroConquest L3.742.3.96.7 watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 41.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel and yellow PVD coating |
| Case Options: | Screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on the underside |
| Crown: | Screw-down case back, Screw-in crown, Rotating undirectional bezel |
| Water Resistance: | 30 Bar |
| Dial Color: | Sunray blue |
| Hour Markers: | Applied Arabic numerals and indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds & date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless steel and yellow PVD coating |
| Buckle: | With double safety folding clasp and integrated diving extension |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Discover the Longines HydroConquest L3.742.3.96.7 watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 41.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel and yellow PVD coating |
| Case Options: | Screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on the underside |
| Crown: | Screw-down case back, Screw-in crown, Rotating undirectional bezel |
| Water Resistance: | 30 Bar |
| Dial Color: | Sunray blue |
| Hour Markers: | Applied Arabic numerals and indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds & date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless steel and yellow PVD coating |
| Buckle: | With double safety folding clasp and integrated diving extension |
| Warranty: | 2-year international warranty |













