The Longines Master Collection
Description
Discover the Longines The Longines Master Collection L2.257.4.78.6 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Female |
| Case Size (mm): | 29.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Options: | Transparent case back with sapphire crystal |
| Lug Width (mm): | 15.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Crown: | Screw-in Crown |
| Water Resistance: | 3 Bar |
| Dial Color: | Silver "barleycorn" |
| Hour Markers: | Painted Arabic numerals |
| Functions: | Hours, minutes, seconds and date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | With triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

The Longines Master Collection
The Longines Master Collection
Description
Discover the Longines The Longines Master Collection L2.257.4.78.6 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Female |
| Case Size (mm): | 29.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Options: | Transparent case back with sapphire crystal |
| Lug Width (mm): | 15.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Crown: | Screw-in Crown |
| Water Resistance: | 3 Bar |
| Dial Color: | Silver "barleycorn" |
| Hour Markers: | Painted Arabic numerals |
| Functions: | Hours, minutes, seconds and date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | With triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Original: $1,679.18
-70%$1,679.18
$503.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Discover the Longines The Longines Master Collection L2.257.4.78.6 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Female |
| Case Size (mm): | 29.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Options: | Transparent case back with sapphire crystal |
| Lug Width (mm): | 15.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Crown: | Screw-in Crown |
| Water Resistance: | 3 Bar |
| Dial Color: | Silver "barleycorn" |
| Hour Markers: | Painted Arabic numerals |
| Functions: | Hours, minutes, seconds and date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | With triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |














