HydroConquest
Description
A colorful performance in the diving world
Founded in 1832 in Saint-Imier, the famous Swiss watch brand Longines can boast a long tradition characterized by the elegance and performance of its products. The Longines HydroConquest is a high performance timepiece that combines technical innovation and elegance. The case is solidly built, featuring a large angular crown guards and a level of finishing that's quite high. The screw-down crown, along with the solid case back, aids in keeping the water out for deeper diving depths.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 43.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel and ceramic |
| Case Options: | Screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on both sides |
| Crown: | Screw-down case back, Screw-in crown, Rotating undirectional bezel |
| Water Resistance: | 30 Bar |
| Dial Color: | Sunray blue |
| Hour Markers: | Applied Arabic numerals and indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds & date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | With double safety folding clasp and integrated diving extension |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

HydroConquest
HydroConquest
Description
A colorful performance in the diving world
Founded in 1832 in Saint-Imier, the famous Swiss watch brand Longines can boast a long tradition characterized by the elegance and performance of its products. The Longines HydroConquest is a high performance timepiece that combines technical innovation and elegance. The case is solidly built, featuring a large angular crown guards and a level of finishing that's quite high. The screw-down crown, along with the solid case back, aids in keeping the water out for deeper diving depths.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 43.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel and ceramic |
| Case Options: | Screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on both sides |
| Crown: | Screw-down case back, Screw-in crown, Rotating undirectional bezel |
| Water Resistance: | 30 Bar |
| Dial Color: | Sunray blue |
| Hour Markers: | Applied Arabic numerals and indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds & date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | With double safety folding clasp and integrated diving extension |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
A colorful performance in the diving world
Founded in 1832 in Saint-Imier, the famous Swiss watch brand Longines can boast a long tradition characterized by the elegance and performance of its products. The Longines HydroConquest is a high performance timepiece that combines technical innovation and elegance. The case is solidly built, featuring a large angular crown guards and a level of finishing that's quite high. The screw-down crown, along with the solid case back, aids in keeping the water out for deeper diving depths.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 43.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel and ceramic |
| Case Options: | Screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on both sides |
| Crown: | Screw-down case back, Screw-in crown, Rotating undirectional bezel |
| Water Resistance: | 30 Bar |
| Dial Color: | Sunray blue |
| Hour Markers: | Applied Arabic numerals and indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds & date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | With double safety folding clasp and integrated diving extension |
| Warranty: | 2-year international warranty |














