Conquest Classic 2019
Description
Discover the Longines Conquest Classic L2.286.4.72.6 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Female |
| Case Size (mm): | 29.50 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Lug Width (mm): | 15.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on the underside |
| Crown: | Screw-in Crown |
| Water Resistance: | 5 bar |
| Dial Color: | Sunray Silver |
| Hour Markers: | Applied Indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds and date |
| Movement: | Quartz |
| Bracelet Materials: | Stainless Steel |
| Buckle: | With triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Conquest Classic 2019
Conquest Classic 2019
Description
Discover the Longines Conquest Classic L2.286.4.72.6 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Female |
| Case Size (mm): | 29.50 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Lug Width (mm): | 15.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on the underside |
| Crown: | Screw-in Crown |
| Water Resistance: | 5 bar |
| Dial Color: | Sunray Silver |
| Hour Markers: | Applied Indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds and date |
| Movement: | Quartz |
| Bracelet Materials: | Stainless Steel |
| Buckle: | With triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Original: $1,005.71
-70%$1,005.71
$301.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Discover the Longines Conquest Classic L2.286.4.72.6 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Female |
| Case Size (mm): | 29.50 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Lug Width (mm): | 15.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on the underside |
| Crown: | Screw-in Crown |
| Water Resistance: | 5 bar |
| Dial Color: | Sunray Silver |
| Hour Markers: | Applied Indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds and date |
| Movement: | Quartz |
| Bracelet Materials: | Stainless Steel |
| Buckle: | With triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |














