Longines DolceVita
Description
Discover the Longines DolceVita L5.255.5.71.7 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Female |
| Case Size (mm): | 20.80 x 32.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Lug Width (mm): | 15.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Crown: | Screw-in crown |
| Water Resistance: | 3 Bar |
| Dial Color: | Silver |
| Hour Markers: | Painted Navy Roman numerals |
| Functions: | Hours, minutes, small seconds at 6 o'clock |
| Movement: | Quartz |
| Bracelet Materials: | Stainless steel bracelet with 18K rose gold |
| Buckle: | Triple safety folding clasp and push-button opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Longines DolceVita
Longines DolceVita
Description
Discover the Longines DolceVita L5.255.5.71.7 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Female |
| Case Size (mm): | 20.80 x 32.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Lug Width (mm): | 15.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Crown: | Screw-in crown |
| Water Resistance: | 3 Bar |
| Dial Color: | Silver |
| Hour Markers: | Painted Navy Roman numerals |
| Functions: | Hours, minutes, small seconds at 6 o'clock |
| Movement: | Quartz |
| Bracelet Materials: | Stainless steel bracelet with 18K rose gold |
| Buckle: | Triple safety folding clasp and push-button opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Original: $2,011.43
-70%$2,011.43
$603.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Discover the Longines DolceVita L5.255.5.71.7 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Female |
| Case Size (mm): | 20.80 x 32.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Lug Width (mm): | 15.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Crown: | Screw-in crown |
| Water Resistance: | 3 Bar |
| Dial Color: | Silver |
| Hour Markers: | Painted Navy Roman numerals |
| Functions: | Hours, minutes, small seconds at 6 o'clock |
| Movement: | Quartz |
| Bracelet Materials: | Stainless steel bracelet with 18K rose gold |
| Buckle: | Triple safety folding clasp and push-button opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |















