HydroConquest
Description
| The HydroConquest line is dedicated to men and women looking for a high performance timepiece that combines technical innovation and elegance. Longines now extends this line with new models in bright colours. |
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Unisex |
| Case Size (mm): | 41.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Options: |
Screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on both sides |
| Crown: | Screw-in crown |
| Water Resistance: | 30 Bar |
| Dial Color: | Green |
| Hour Markers: | Applied Arabic numerals and indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds, date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Rubber |
| Buckle: | Double safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

HydroConquest
HydroConquest
Description
| The HydroConquest line is dedicated to men and women looking for a high performance timepiece that combines technical innovation and elegance. Longines now extends this line with new models in bright colours. |
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Unisex |
| Case Size (mm): | 41.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Options: |
Screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on both sides |
| Crown: | Screw-in crown |
| Water Resistance: | 30 Bar |
| Dial Color: | Green |
| Hour Markers: | Applied Arabic numerals and indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds, date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Rubber |
| Buckle: | Double safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |
$1,551.67
HydroConquest—
$1,551.67
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
| The HydroConquest line is dedicated to men and women looking for a high performance timepiece that combines technical innovation and elegance. Longines now extends this line with new models in bright colours. |
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Unisex |
| Case Size (mm): | 41.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Options: |
Screw-down case back |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal, with several layers of anti-reflective coating on both sides |
| Crown: | Screw-in crown |
| Water Resistance: | 30 Bar |
| Dial Color: | Green |
| Hour Markers: | Applied Arabic numerals and indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds, date |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Rubber |
| Buckle: | Double safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |















