The Longines Master Collection
Description
Discover the Longines The Longines Master Collection L2.909.4.92.6 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Options: | Transparent case back with sapphire crystal |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Crown: | Screw-in Crown |
| Water Resistance: | 3 Bar |
| Dial Color: | Sunray Blue |
| Hour Markers: | Applied Indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds, moon phase display and date indicated by small hand at 6 o'clock |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | With triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

The Longines Master Collection
The Longines Master Collection
Description
Discover the Longines The Longines Master Collection L2.909.4.92.6 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Options: | Transparent case back with sapphire crystal |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Crown: | Screw-in Crown |
| Water Resistance: | 3 Bar |
| Dial Color: | Sunray Blue |
| Hour Markers: | Applied Indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds, moon phase display and date indicated by small hand at 6 o'clock |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | With triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |
$678.86
Original: $2,262.86
-70%The Longines Master Collection—
$2,262.86
$678.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Discover the Longines The Longines Master Collection L2.909.4.92.6 Watch, manufactured in keeping with tradition for an elegance beyond compare
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Options: | Transparent case back with sapphire crystal |
| Lug Width (mm): | 21.00mm |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Crown: | Screw-in Crown |
| Water Resistance: | 3 Bar |
| Dial Color: | Sunray Blue |
| Hour Markers: | Applied Indexes |
| Functions: | Hours, minutes, seconds, moon phase display and date indicated by small hand at 6 o'clock |
| Movement: | Automatic |
| Bracelet Materials: | Stainless steel |
| Buckle: | With triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism |
| Warranty: | 2-year international warranty |





