Intra-Matic Auto Chrono Auto Chrono
Description
The Hamilton Watch Intra-Matic Auto Chrono is a modern reworking of a 1968 signature piece that offers a sporty but classic look. Combining authentic 60s appeal with the exclusive H-31 automatic movement, its distinctive panda dial is a guaranteed eye-catcher.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 10/(100) |
| Dial Color: | Beige |
| Functions: | Auto Chrono |
| Movement: | Auto Chrono |
| Bracelet Materials: | Leather |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Intra-Matic Auto Chrono Auto Chrono
Intra-Matic Auto Chrono Auto Chrono
Description
The Hamilton Watch Intra-Matic Auto Chrono is a modern reworking of a 1968 signature piece that offers a sporty but classic look. Combining authentic 60s appeal with the exclusive H-31 automatic movement, its distinctive panda dial is a guaranteed eye-catcher.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 10/(100) |
| Dial Color: | Beige |
| Functions: | Auto Chrono |
| Movement: | Auto Chrono |
| Bracelet Materials: | Leather |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The Hamilton Watch Intra-Matic Auto Chrono is a modern reworking of a 1968 signature piece that offers a sporty but classic look. Combining authentic 60s appeal with the exclusive H-31 automatic movement, its distinctive panda dial is a guaranteed eye-catcher.
Specifications
| Origin: | Swiss Made |
| Gender: | Male |
| Case Size (mm): | 40.00 mm |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Options: | No |
| Lug Width (mm): | 20.00mm |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 10/(100) |
| Dial Color: | Beige |
| Functions: | Auto Chrono |
| Movement: | Auto Chrono |
| Bracelet Materials: | Leather |
| Buckle: | Pin buckle |
| Warranty: | 2-year warranty |




